Az egyszerű derékfájdalom legtöbbször otthoni kezeléssel is javul, bizonyos esetekben azonban nem szabad halogatni az orvoshoz fordulást, mivel a derékfájás komolyabb betegségek tünete is lehet.

Öt felnőttből négynél legalább egyszer kialakult kifejezett derékfájdalom élete során. A derékfájdalom nagymértékben befolyásolhatja a mindennapi életvitelt, az egyik leggyakoribb oka az orvos - beteg találkozásoknak és a táppénznek.

A derékfájdalom legtöbb formája azonban helyes testtartással és mozgáskultúrával megelőzhető vagy elodázható, illetve a kialakult panaszok mérsékelhetők és elősegíthető a gyógyulás. Szerencsére csak ritkán van szükség a derékfájás műtéti kezelésére.

A derékfájdalom leggyakoribb okai a túlnyújtott ("meghúzódott") hátizmok és gerincízületi szalagok, valamint a túlságosan összenyomott porckorongok és a túl kemény, görcsös gerinckörnyéki izmok (izomspazmus), melyek nem megfelelő emelés, cipekedés vagy egy hirtelen rossz mozdulat következtében alakulnak ki.

A derékfájdalmak leggyakoribb okozói Ízületi porckopás.

Artrózisban szenvedő betegeknél az ízületeket borító porc elvékonyodik, töredezetté válik, majd lassan felszívódik. A test bármelyik ízületét érintheti a betegség. A kopás a derékfájdalom leggyakoribb oka. A fájdalomra jellegzetes, hogy pihenésre csökken, továbbá jellegzetessége a reggeli merevség, amely ébredés után mintegy 10-15 percig tart.

Mikor forduljunk orvoshoz?

Az egyszerű, vagyis idegrendszeri zavarral (zsibbadás, hangyamászásérzés, érzéskiesés, vizelet- és székletürítési zavar) nem járó derékfájdalom a legtöbb esetben otthoni kezelésre is javul.

Mielőtt orvoshoz fordulna, legalább 24 órán át feküdjön folyamatosan kemény rugózású (vagy szivacsú) fekvőhelyen, csak a WC-re menjen ki! A legtöbb egyszerű derékfájás már ettől jelentősen javul.

Ha nem szűnik meg teljesen, előfordulhat, hogy egy-két hét fekvésre van szüksége a fájdalom teljes megszűnéséhez. Ebben az időszakban a nemszteroid gyulladásgátló gyógyszerek segítenek a fájdalom és az izommerevség enyhítésében.

Panaszmentessé válása után csak fokozatosan kezdje újra terhelni a derekát: egy-két napig csak függőleges törzs mellett mozogjon, ne emeljen, ne cipeljen, ne hajoljon le semmiért, csak függőleges derékkal guggoljon le! Ezután hagyja el a fájdalomcsillapítókat és néhány hétig ússzon (ha jó fizikai állapotban van, napi 1000 métert, ha nem, amennyit bír) vagy végezzen speciális gerinctornát (ezzel kapcsolatban kérjen felvilágosítást). Ha derékfájása nem múlik el két hét fekvés után sem, illetve a fájdalom hamar kiújul, forduljon orvoshoz!

Mivel a derékfájás ritkán komolyabb betegség tünete is lehet, ezért azonnal forduljon orvoshoz, ha hátfájdalma:

Forrás: webbeteg.hu